Vycházky s KPR za vyhlídkami v Praze a okolí

Vycházky s Klubem přátel rozhleden (KPR) po Praze a okolí byly založeny na přelomu srpna a září 2009 jako další tematická oblast klubové činnosti. Původně byly koncipovány jen pro Prahu, postupně se záběr rozšířil i za její hranice. Společně jsme navštívili již řadu pražských rozhleden, vyhlídkových věží a vyhlídkových teras. Jelikož máme rádi i toulání přírodou, kombinujeme vycházky přírodního charakteru s návštěvami vyhlídkových objektů. Vycházky tak nabývají pestřejší rozměr. Hlavním vycházkovým dnem je čtvrtek.

* * *
CO SE CHYSTÁ

Třetí sezóna pražských vycházkářů je u konce. Pravděpodobně však připravíme nějakou zajímavost i přes zimu.

* * *

CO JIŽ PROBĚHLO

* * *

VYCHÁZKA DVACÁTÁ ŠESTÁ, 6. října 2011 - Vyhlídková terasa PWC

text a snímky: Martin

Výhled z terasy k Petřínu

V prosluněném babím létě se čtvrteční vycházky staly tak nějak pravidlem, a nebylo tomu jinak ani v první říjnový čtvrtek. Naše parta se tentokrát sešla na jednosměrné zastávce tramvajových linek 6 a 11 Pod Karlovem, aby se parčíkem mezi Zvonařkou a magistrálou, tedy místy, kam i běžný Pražan zavítá spíše jen výjimečně, společně vydala vzhůru k vytčenému cíli. Tím byla nepřehlédnutelná budova na okraji náměstí I. P. Pavlova, kterou má dlouhodobě v nájmu známá auditorská společnost Price Waterhouse Coopers (PWC).

Výhled k severovýchodu

Bylo velmi příjemné, že vstup na vyhlídkovou terasu zprostředkovala Kateřina, která ve dvojici s Hankou vstoupila do KPR jen před několika týdny, a přesto se obě zúčastnily všech zářijových vycházek. Její maminka nás již očekávala v recepci, přívětivě nás uvítala a prostorným výtahem jsme vyjeli do nejvyššího patra, odkud jsme se přesunuli na přilehlou vyhlídkovou terasu. Byl poslední z řady slunečných, teplých dnů, jež letos trvaly až neúměrně dlouho. Počasí nám umožnilo setrvat na terase v klidu po dobu potřebnou k výhledům; slunce pomalu se sklánějící nad Petřínem zajímavě nasvěcovalo západní část města, na tu severní a východní bylo vidět velmi jasně (Ládví, maják ve Kbelech, Bohnice). V přilehlé kavárně umístěné uvnitř měli ještě otevřeno a některým z nás přišla káva velmi vhod. Rozhlíželi jsme se dlouho; poté už hlavně povídali a v 18:10 se odebrali k východu. Děkuju Kateřině za ochotu připravit pro ostatní toto velmi atraktivní setkání!

* * *

VYCHÁZKA DVACÁTÁ PÁTÁ, 22. září 2011 - Vodojem v Pečkách II

text: Martin, snímky: Dana

Vodojem v Pečkách

To, že jsme se opakovaně rozjeli právě na pečský vodojem (o první vyjížďce se dočtete zde), nebyla náhoda. Několik zájemců první termín propáslo a kromě toho se jednalo o výhledově dosud nejvděčnější objekt z celé dosavadní série.

Společný snímek

Pečky jsou město s necelými 4,5 tisíci obyvateli, které leží asi ve dvou třetinách trasy Praha - Kolín. Kromě City Elefantů, které v pracovních dnech propojují obě města v půlhodinových intervalech, zde staví několik spěšných vlaků; jeden z nich, zvaný Rokytka, využila naše parta k návozu z Prahy. Věž se totiž nachází doslova pár desítek metrů od vlakové stanice.

Mohutnou věž postavila v letech 1930 – 1932 ve funkcionalistickém stylu renomovaná firma Jana Vladimíra Hráského pravděpodobně podle projektu architekta Františka Jandy, autora podobných staveb v Kolíně a Poděbradech. Vodojem je dodnes funkční.

Vodojem v Pečkách

Správce pan Hartman se objevil během pár okamžiků a vyvedl naši jedenáctku po 182 točitých schodech na 32 metrů vysokou střešní plošinu, kterou jsme využili jakožto vyhlídkovou. Pozorovali jsme bližší i vzdálenější okolí: město Kolín, Kaňk, Vysokou, špičku plaňanského kostela, lipanské návrší.

K severu jsme pozorovali Nymburk, několik staveb v Poděbradech a železniční zkušební okruh ve Velimi; na severozápadě pak Lysou nad Labem a zámek Loučeň. Ze vzdálenějších cílů nás zaujaly Bezdězy, Ralsko a Ještěd (v oparu), o něco lépe jsme dohlédli na hřbety Javorníku, Kozákova, Tábora a opodál stojícího Kumburku.

Krkonoše i protentokrát zůstaly utajené, přesto jsme si výhled neskutečně užili a na věži pobyli celou hodinu. Teplé počasí vyrovnával chladivý větřík, takže na střeše nám bylo velice příjemně. Akce se tak jako obvykle vydařila skvěle!

Danina fotogalerie

* * *
Přečtěte si o vycházkách 17 - 24, vycházkách 9 - 16 a o vycházkách 1 - 8.

Nahoru


Napište mi

počítadlo.abz.cz